Turizm yatırımcıları bu fuarı kaçırmamalı

Türkiye’de her geçen gün artan bir hızda büyüyen eğlence sektörüyle turizm yatırımcısını 6. kez buluşturacak olan Uluslararası Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Endüstrisi ve Hizmetleri Fuarı ATRAX, 1-3 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

nergis-aslan-atrax-fuari-696x467

Dünya’da değişen tatil anlayışları ve beklentilerdeki farklılaşma, eğlence turizmine yönelişi her geçen yıl artırıyor. Eğlence turizminde ün yapmış destinasyonların turistleri çekme potansiyeli hızla artarken eğlence mekanlarının, bir çok tarihi yapıdan ve doğal güzellikten daha fazla turisti ağırladığı görülüyor. ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Disney World Magic yılda 18 milyon 858 bin turisti misafir ederken Tokyo’daki Tokyo Disneyland ise önceki yıl 17 milyon 214 bin kişiyi ağırladı. Avrupa’da eğlence denilince ilk akla yer olan Disneyland Park ise yılda 10.4 milyon turisti eğlendiriyor.

atrax-fuari-13

DÜNYA ARTIK EĞLENMEK İÇİN DÖNÜYOR!

Eğlence yerlerinin turizmde oldukça önemli bir paya sahip olduğunu ortaya koyan bu rakamlar eğlence pazarını da büyütüyor. Dünya’da eğlence sektörünün yeme-içme dahil büyüklüğü 1,9 trilyon dolara ulaşırken Türkiye’de ise bu pazarın büyüklüğü 13 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin 2019 yılında toplam büyüklüğünün 16,9 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Dünya turizmindeki bu gelişimi takip ederek misafirlerine eğlence ve turizmi bir arada sunmayı hedefleyen Türk turizm sektörünün yatırımcıları; temapark, su parkları, oyun alanları, golf, spor, animasyon ve benzeri ürünlerle hizmet çeşitliğini artırıyor.

ATRAX 2018, 1-3 ŞUBAT’TA

Dünyanın önde gelen eğlence tesisi yatırımcılarını, oyun ve ekipman üreticilerini, etkinlik organizatörü firmalarını, turistik işletme sahiplerini, belediye yöneticilerini ve mimarları buluşturan Uluslararası Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Endüstrisi ve Hizmetleri Fuarı ATRAX, Türkiye ve çevre ülkelerin eğlence sektöründeki tek ihtisas fuarı olma özelliğini taşıyor. Eğlence ve turizm sektörü oyuncularının buluştuğu ATRAX Fuarı’nın 6.’sını 1-3 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirecek olan Tureks Fuarcılık’ın Genel Müdürü Nergis Aslan, turizmgunlugu.com olarak sorularımızı yanıtladı.

atrax-fuari-1-689x420


“TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ ÇOK BÜYÜK”

İlkini 2012 yılında gerçekleştirdikleri ATRAX Fuarı’nın bu yıl 6.’sını organize edeceklerini belirten Aslan, fuarın çıkış notası ve Türkiye’nin eğlence sektöründe geldiği noktaya ilişkin şunları söyledi: “Ülkemizde eğlence sektörüne ve eğlence alanlarına bir ilgi var ancak bu konuda çok eksiğiz. Bu alanda Türkiye’de büyük bir potansiyelin olduğunu gördükten sonra dünyadaki örnekleri inceledik. Bilindiği gibi Amerika ve Fransa’da çok sayıda turist çeken Disneyland’lar var. Türkiye de genç nüfusu fazla olan bir ülke ve yeni yeni yatırımlar yapılıyor. ATRAX Fuarı’nı ilk düzenlediğimiz 2012 yılında Türkiye’nin ilk temaparkı Vialand Tema Park’ı yapılıyordu. Bu anlamda Vialand’la beraber doğduk diyebiliriz.

“EĞLENCE SEKTÖRÜ HIZLI BÜYÜYOR”

Şimdi Türkiye’nin her tarafında çok büyük projeler yapılmaya başlandı ve eğlence sektörü de ülkemizde her geçen gün artan bir hızda büyüyor. Belediyeler başta olmak üzere alışveriş merkezleri, oteller, toplu konut firmaları ve yatırımcılar giderek artan sayıda yeni ve kapsamlı projelerini hayata geçiriyor. Ankara turizmini hareketlendirmek için yapılan ANKA Park projesi var. Yine Osmaniye Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığı Masal Park projesinin bölgenin ekonomisine ve turizmine ciddi anlamda katkı sağlaması bekleniyor. Türkiye’de artık parklar ve eğlence anlayışı değişiyor. Biz bunu önceden görüpü hissettiğimiz için bu sektörde fuar yapmaya karar verdik.

atrax-fuari-12

“ATRAX FUARI, YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER İÇİN DOĞRU ADRES”

ATRAX Fuarı; sadece Türkiye’den değil, dünyanın her tarafından eğlence konusundaki uzman kuruluşları, eğlence ürünleri satanları, park dizayn edenleri bir araya getiriyor. Bu konuda Türkiye’de de iyi üreticiler var. Dünyadaki fuarlara giden, orada Türk ürünlerini satan, eğlence ve oyun mekanı lunapark makinelerini üreten birçok firmamız var. Özellikle Polin Waterparks diye bir firma var ki su kaydırakları ve su parklarının tasarım, üretim ve montajında her kıtada gerçekleştirdiği 2 bin su parkı projesiyle dünya liderliğine oynuyor. Bu anlamda Türkiye ismini yurt dışında duyurmaya başladı. Türkiye’deki üretici firmalarımız ile yurt dışından gelen firmaların katıldığı ATRAX Fuarı, bu konuda yatırım yapmak isteyenlerin doğru firmalarla tanışabileceği bir platformdur.

“OTELLER, EĞLENCEYİ İÇİNE ALDIKÇA CAZİBE MERKEZİ HALİNE DÖNÜŞÜYOR”

Her yıl alternatif turizm alanlarının çoğaldığı ülkemizde 2018 yılında beklentiler daha da yüksek. Bu alternatifler arasında en büyük payı da eğlence sektörü alıyor. ATRAX Fuarı ile eğlence alanlarının turizme katkısını artırmayı hedefliyoruz. Yapılan özel eğlence alanları, düzenlenen uluslararası organizasyonlar bunun en büyük örneklerini oluşturuyor. Eğlence sektörü için oteller çok önemli bir pazardır. Bu anlamda oteller eğlencenin ayrılmaz bir parçasıdır. Oteller eğlenceyi içine aldıkça cazibe merkezi haline dönüşüyor. Birçok otelin de eğlence alanı yatırımı var. Su kaydırakları, çocuk oyun alanları, spor alanlar vs. bunların hepsi aslında turizm ve özellikle de tatil otelleri için bir zorunluluk. İnsanlar tatile eğlenmeye gidiyorlar ve eğlence üniteleri de otellerin tercih edilme sebebi oluyor. O yüzden turizm kuruluşları için bu fuar önemli. Farklı eğlence alternatifleriyle daha çekici hale gelebilirler.

“MACERA PARKLARI ARTIK OTELLERE DE GİRMEYE BAŞLADI”

Şehir otellerinde biliyorsunuz outdoor etkinlik alanları çok fazla yok. İç mekan eğlenceleri olarak çocuk oyun grupları, büyükler içinse spor ya da aktivite alanları olabiliyor. Bu anlamda şehir otelleri çok fazla açık hava kullanmıyorlar ama tatil bölgelerinde çok fazla açık alan aktivitesi olabiliyor. İçinde çok büyük macera parkları olabiliyor. Şimdi macera parkları otellere de girmeye başladı. Bunun yanında İstanbul’da büyük eğlence alanları olan oteller de var. Geçenlerde Sheraton İstanbul Ataköy Hotel’e gittim… Onların bayağı büyük bir alanı var ve orada ne yapacaklarına dair çeşitli fikirler yürütüyorlar. Dolayısıyla bence şehir otelleri de yavaş yavaş önemini fark edip eğlenceyi içlerine alacaklar.

“BÜYÜK EĞLENCE TESİSLERİ İSTANBUL’UN CAZİBESİNİ ARTTIRIR”

Aslında dünyadaki örneklerinde de eğlence alanları ayrı bir tesis olarak oluşuyor. Oteller, o tema parklara gezmek için gelen misafirlerle doluyor. Bu anlamda şehir otellerinin öyle bir görevi olabilir. Mesela Vialand bir eğlence tesisi… Çok daha büyük planlanıp yapılabilir, yeni üiteler eklenebilir ki onların da zaten öyle planları var. Anadolu yakasında ViaSea Temapark, Akvaryum, Aile Eğlence Merkezi, Florya’da dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul Akvaryum var. Bunlar hep eğlence tesisleri olarak İstanbul’un cazibesini arttıran noktalardır. Buraya gelen misafirler de muhtemelen her şeyi otelde yapayım derdinde olmayacaktır. Otel, alış veriş merkezi, tematik parklar, eğlence merkezleri vs. birçok şeyi bir arada bulması lazım. Dolayısıyla şehrin bu alanlarda yatırıma doyması gerekir. Bu noktada yatırımcılara iş düşüyor ama otellerin de eğlence yatırımlarıyla şehrin cazibe merkezi haline gelmesini desteklemesi gerekiyor.

“ARTIK MANTIK DEĞİŞİYOR”

Oteller ayrıca kendi içlerinde de eğlenceyi barındırmalılar. Geçenlerde, Bolu’da yapılan bir devre tatil köyüne gittim. Orası da aslında bir kaplıca otel ama ‘Kaplıcayı artık yaşlıların geldiği bir yer olmaktan çıkarmak istiyoruz’ deyip macera parkı yaptılar ve bir sürü eğlence ünitesi eklemeye başladılar. Artık mantık değişiyor. Tüm otellerin içinde eğlencenin de olması, yaşlılar da dahil herkesin eğlenmesi gerekiyor. Bu anlamda 1-3 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz ATRAX Fuarı’na yurt içinden lunapark makineleri üreticileri, similasyon ve oyun makinesi üreticileri, macera parkı ve su parkı üreticileri gibi birçok yerli firmamız katılacak. Bunun yanı sıra İngiltere, Fransa, Çin, İtalya, Almanya, Kanada, ABD gibi birçok ülkeden de katılımcılar bu fuarda olacak. Fuara çok sayıda da ziyaretçi bekliyoruz. Şu anda telefonlarımız online, başvurularımızdan görebiliyoruz… Çok sayıda yurt dışı alıcısı da gelecek bu fuara. Suudi Arabistan’dan bir yatırımcı aradı… Çok büyük bir park yapılacakmış, şu anda teklif toplanıyormuş… O yüzden Türkiye’den teklifleri almak üzere bu fuara gelecekmiş.

“TURİZM SEKTÖRÜNÜ MUTLAKA FUARIMIZA BEKLİYORUZ”

Bu fuarda bence oteller için çok yeni fikirler olacak. Dolayısıyla turizm sektörü oyuncuları bu fuarda belki de otellerinin cazibesini arttırabilecek farklı alternatifler bulabilecekler. Çünkü artık her şekilde insanlar gittikleri yerlerde eğlenmek istiyorlar. Otel demek zaten dinlenmek ve eğlenmek anlamına geliyor. Bence bu fuardan hiç akıllarında olmayan otellerine yapabilecekleri yatırım imkanlarıyla ve fikirleriyle dönecekler. O yüzden turizm yatırımcılarını ve otel yetkililerine mutlaka ATRAX 2018 Fuarı’na bekliyoruz”.


Notice: WP_List_Util::pluck fonksiyonu hatalı çağırıldı. Girdi dizisinin değerleri ya nesne ya da dizi olmalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 6.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/atraxexpo/public_html/wp-includes/functions.php on line 5905

Related Posts

15

May
Basın Bültenleri

Atrax Şimdiden Ulaştığı Doluluk ile 2025 Yılı İçin İddialı Geliyor.

  Atrax Şimdiden Ulaştığı Doluluk ile 2025 Yılı İçin İddialı Geliyor. Atrax, eğlence, park ve rekreasyon endüstrisinin önde gelen isimlerini bir araya getirmek üzere 30 Ocak – 1 Şubat 2025 tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuar için yılın ilk çeyreği itibariyle iddialı bir başlangıç yapıyor. Bugünün tarihi itibariyle %85 doluluk oranına ulaşan Atrax, sektörün nabzını tutmak için oldukça […]

16

Nis
Basın Bültenleri

Erken Katılım Kampanyası ile Atrax %80 Doluluğa Ulaştı

Erken Katılım Kampanyası ile Atrax %80 Doluluğa Ulaştı Eğlence ve park ekipmanları sektörünün önde gelen fuarı Atrax, erken katılım kampanyasının sunduğu avantajlar ile büyük ilgi gördü. Fuarın stand alanlarının %80’i şimdiden dolmuş durumda. Atrax Fuarı’nın organizatörleri, fuara olan ilginin her geçen gün arttığını ve bu yılki fuarın rekor bir katılıma sahne olacağını öngörüyor. Erken katılım kampanyası ile[…]