Kazan Belediyesi’nden Spora Kahramanca Destek

Türkiye’deki belediyeler genç nesli sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak ve sporla buluşturmak amacıyla rekreasyon ve spor alanlarına son yıllarda yoğun ilgi gösteriyor. Spor kültürünün oluşmasını sağlayarak daha fazla profesyonel oyuncu yetiştirmeyi hedefleyen Kazan, bünyesinde 700 lisanslı ve vizeli sporcu bulunduruyor. Kulüp bünyesinde eğitim verdiği sporcuların 72’si milli takım oyuncusu olmayı başardı. 1981’den bu yana profesyonel oyuncular yetiştiren Kazan Belediyesi, hem sporcu ilçe kimliğini ön plana çıkarmak hem de halk için geliştireceği yeni projelerini şekillendirebilmek amacıyla Eğlence, Park ve Rekreasyon Fuarı ATRAX’a katılacak. 1-3 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan ATRAX’da, temaya uygun olarak özellikle çocukların kas gruplarını çalıştıran oyun parklarına, tırmanma duvarlarına, bisikletlere, macera parklarına, parklarda yer alan spor aletleri gibi birçok ekipmana yer verilecek.

kahramankazan_belediyesi_5

Vücudu zorlamadan yapılan düzenli sporun hem sağlık hem de sosyal yaşama etkileri çok büyük. Hekim bilgisinde olmak koşuluyla yapılan spor özellikle kalp hastalarında krizlerin tekrarlanma riskini yüzde 27-31 oranında düşürüyor. Türkiye’de yapılan başka bir araştırmada ise 18 – 24 yaş arası genç kitlede düzenli spor yapma oranı yüzde 43,1 olarak açıklandı.

Genç nüfustaki spor yapma oranının her geçen yıl yükselmesinde belediyelerin payı büyük. Yerel yönetimlerin herkes için spor, yaşam boyu spor ilkelerine bağlı olarak, 7 den 77 ye herkesin katılımını sağlayacak rekreasyon alanları ve etkinliklerle bütün il ve ilçeleri ‘Sporcu Şehirlere’ dönüştürmeye başladığı görülüyor. Oluşturulan çok kapsamlı tesisler, park – rekreasyon alanları ve kulüplerle gençlerin çocuk yaştan itibaren spora yönlenmesi sağlanıyor. Son yıllarda Ankara’da Kazan İlçe Belediyesi sporu destekleyen projeleri ile dikkat çekiyor.

TÜRK SPORUNA 700 LİSANSLI, 72 MİLLİ OYUNCU ‘KAZAN’DIRDI

1981’de futbol ile desteğe başlayan Kazan Belediyesi, 2004 yılından itibaren güreş, taekvando, bocce, voleybol ve kickboks gibi spor dallarında sporcu yetiştirmeye başladı. Profesyonel olarak olimpiyatlar için milli sporcular yetiştiren Kazan; Aile Yaşam Merkezi Yüzme Havuzu, Muhsin Yazıcıoğlu Parkı ve Sosyal Tesisleri, Alparslan Türkeş Koşu Yolu ve kondüsyon aletleri ile spor sahalarının da bulunduğu parkları halkın kullanımına sunarak sosyal yaşamda da sporu desteklemeye devam ediyor.

SPORCU ŞEHİRLER ATRAX’DA

Son yıllarda belediyeler halkın spor ihtiyacını gidermek amacıyla rekreatif alanlar oluşturmaya başladı. Süreklilik anlamında halkın spor faaliyetlerine olan ilgisi hala beklenen düzeyde değil ancak ilerlemesi efektif projelerle mümkün. Tureks Uluslararası Fuarcılık, ATRAX fuarında belediyeleri ağırlayarak hem projelerini paylaşmalarını hem de spor parkları için ekipman üreten firmalarla ticari platformda buluşmalarını sağlayacak. Fuar kapsamında Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu ile işbirliği içerisinde “Sporcu Şehirler Daha Eğlenceli” konulu konferans organize edilecek. Konferansta spor ve rekreasyon faaliyetlerinin şehir hayatına kattığı anlam ve önem üzerinde durulacak, bu çerçevede belediye başkanları, akademisyenler, ilgili yurtiçi-yurtdışı yöneticiler bir araya gelecek.

SPORU DESTEKLEYEN BELEDİYELER ÖDÜL ALACAK

Belediyelerin sporcu şehir kimlikleri ile katılacakları fuar ve konferansların yanı sıra başarılı projeleri ile ödül sahibi olacakları Shining Star Awards – Eğlence ve Rekreasyon Ödülleri yarışması, 2 Aralık Cuma günü Crowne Plaza Florya’da gerçekleşecek. Belediyeler; En Başarılı Belediye Parkı, En Başarılı Müze ve Ören Yeri, En Başarılı Festival, Yıldızlı Proje, Yılın Sporcu Şehri, Yılın Sporcu İlçesi, Yılın Spor Destekçisi, Yılın Spor Etkinliği olmak üzere 8 dalda ödül sahibi olmak için yarışacak.

 

Related Posts

24

May
Genel

ATRAX,10. YIL Fuarı hazırlıklarına tüm konseptini yenileyerek başladı

ATRAX pandemi şartlarının devam ettiği bir dönemde olmasına rağmen oldukça başarılı geçen 2022 Fuarından sonra 2023 Fuarı için tüm görsel konseptini ve içeriğini yenileyerek iddialı bir fuar için çalışmalara başladı. 2-4 Şubat 2023 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleşecek olan ATRAX 23 –Eğlence, Park, Oyun ve Spor Alanları Endüstrisi Fuarı 10. kez sektörü alıcıları ile buluşturacak ATRAX FUARI; […]

Basın Bültenleri

ATRAX 2019 Fuar Teması ‘ Mutlu Şehirler’

Bu yıl 14 – 16 Şubat tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek Eğlence – Etkinlik, Park – Rekreasyon Fuarı ATRAX’19 da Mutlu Şehirler olarak belirlendi. Bu yıl 9.su gerçekleştirilecek olan ATRAX Fuarı her yıl olduğu gibi binlerce sektör profesyonelini bir araya getirmeye hazırlanıyor. ATRAX Konferansı’nda Bu Yıl “Mutlu Şehirler” Konuşulacak! Sponsorluğunun Polin Waterparks tarafından üstlenildiği ATRAX Konferansı’nın bu[…]