ATRAX, Eğlence ve Rekreasyon Sektörünün Buluştuğu Önemli Bir Platform…

Türkiye’de gündemde yaşanan değişikliklerle birlikte eğlence-rekreasyon sektörü önemini korumaya devam ediyor.  Belediyeler başta olmak üzere alışveriş merkezlerinin, otellerin, toplu konut firmalarının ve yatırımcıların yeni projeler üzerinde çalışmalar yaptıkları konuşuluyor.

Bununla birlikte uluslararası arenada Türkiye, stratejik konumuna bağlı olarak Ortadoğu, Afrika ve  Asya’da ki hedef pazarların bağlantı noktasında bulunmasıyla, bölgenin eğlence endüstrisi merkezi olmaya aday konumunu güçlendiriyor.

Tüm bunlar ışığında bu yıl 5. ni düzenlediğimiz ve Gold Sponsorunun DOF Robotic olduğu ATRAX, eğlence ve rekreasyon sektörünü tek bir çatı altında toplayan kapsamlı organizasyonlarıyla önemli bir platform olma yolunda güçlü adımlarla yürümeye devam ediyor.

Öncelikle bu yıl belirlediğimiz ATRAX 2016 Teması “Sporcu şehirler daha eğlenceli…” ile oldukça pozitif geri dönüşler almaktan ve yankı uyandırmış olmaktan mutlu olduğumuzu paylaşmak isteriz.

Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz konferansımıza geçen yıla oranla ilginin artması, daha fazla dinleyici kitlesini ağırlamamız ve oturumlarında bu sayede daha verimli geçmesi sektörün buna olan ihtiyacını daha net gösteriyor düşüncesindeyiz. Önümüzdeki yıl da ATRAX kapsamında konferans çalışmalarımız devam edecektir.

Yine ATRAX kapsamında düzenlediğimiz diğer bir önemli organizsasyonumuz “Shining Star Awrads – Eğlence&Rekreasyon Ödülleri”ne her geçen gün daha fazla sayıda başvuru yapılıyor olmasının sektör adına mutluluk verici olduğunu düşünüyoruz.

Bununla birlikte sektördeki iletişim eksikliğini gidermek  amacıyla yola çıktığımız Atraksiyon Magazine Dergisi ve Portalı da  Türkiye’de eğlence ve rekreasyon sektörünün ilk ve tek yayın organı olarak sektörün nabzını tutmaya sizden haberler vermeye ve size haberler vermeye devam ediyor.

Yaptığımız tüm bu organizasyon ve çalışmalarla sektöre katkı sağlama misyonumuzu gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Önümüzdeki yıllarda da paydaşlarımıza  yeni fırsatlar yaratmaya, sektörü uluslararası düzeyde kucaklamaya, sektörün gelişimini yakından takip etmeye,  gelişme ve yeniliklerle karşınıza çıkmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

1 – 3 Şubat ATRAX 2018’te buluşmak üzere!

Teşekkürler,

Nergis Aslan / Genel Müdür
Tureks Uluslararası Fuarcılık


ATRAX 2016 Teması “Sporcu şehirler daha eğlenceli… “ yoğun ilgi gördü…

ATRAX bu yıl “Sporcu şehirler daha eğlenceli…” teması ile sporun yeni nesil eğlence alanlarına katılımıyla daha çok fiziksel aktivite içeren, pasif yerine aktif katılımlı etkinlikleri, eğlence ve rekreasyon alanlarını vurguladı. Spor, sağlıklı bir nesil yaratılmasını sağlarken insanları eğlendiriyor, sosyal ilişkileri arttırıp iletişimi ve manevi bağları güçlendirirken mutlu insanların olduğu barışçı şehirler  yaratıyor. Bu noktadan hareketle özellikle yerel yönetimlerin halkın rekreasyonel spordan faydalanmasına dair taşıdığı sorumluluk çerçevesinde belediyelere yönelik daha aktif çalışmalar yapıldı.

Etkili duyuru ve reklam çalışmalarının yanı sıra Shining Star Awards yarışmasında “Yılın Sporcu Şehri, Yılın Sporcu İlçesi, Yılın Spor Etkinliği ve Yılın Spor Destekçisi” kategorilerine yer verildi. Aynı zaman da fuar kapsamında düzenlenen konferansta “Spor ve Rekreasyon Faaliyetlerinin Şehir Hayatına Kattığı Anlam ve Önem” başlığında spor konusu ön plana taşındı. Yapılan tüm çalışmalar Belediyelerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

ATRAX kapsamında bu yıl ikince kez düzenlenen konferansa ilgi giderek artıyor…

Polin Waterparks ve Vialand’ın sponsor olduğu “Eğlence ve Rekreasyon Sektörünün Potansiyel Gücü ve Stratejik İlerleme” konulu konferans “Eğlence – Rekreasyon Sektörü ve Paydaşları” ve  “Spor ve Rekreasyon Faaliyetlerinin Şehir Hayatına Kattığı Anlam ve Önem “ oturum başlıkları ile iki gün boyunca katılımcı ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

Geçmişten günümüze insanların aileleri ve sevdikleri ile birlikte vakit geçirdikleri eğlence ve dinlence alanları bir ihtiyaç olmuştur. Son dönemlerde özellikle bu ihtiyacı karşılayan en önemli kurumlar yerel yönetimler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Yarattıkları rekreasyon alanları ile sektörün en önemli paydaşları durumunda olan belediyeler hergeçen gün yeni yatırımlarla sektörün büyümesine de katkı sağlamaktadırlar.

Yine bu ihtiyaç kendi ekomomisini ve endüstrisini yaratarak üreticiler, yatırımcılar ve hizmet sağlayıcılar açısından bir fırsat oluşturmuştur. Temalı açık alan eğlence merkezleri , AVM ler içerisinde oluşturulan kapalı alan eğlence merkezleri, turizm  tesislerinde yer verilen su parkları-temalı alanlar ve tüm bu alanlarda gerçekleştirilen etkinlikler AVM leri, otelleri, turizm tesislerini ve etkinlik firmalarını sektörün diğer önemli paydaşları konumuna getirmiştir.

Bu yıl düzenlenen konferans, giderek büyüyen sektörün potansiyel gücü ile birlikte üreticiler, yatırımcılar ve bu ürünleri/hizmetleri insanlarla buluşturan paydaşları arasındaki sorun ve önerilerin değerlendirilmesine katkı sağlamıştır.

Bununla birlikte konferansta  ATRAX 2016 Teması “Sporcu şehirler daha eğlenceli…” çerçevesinde spor ve rekreasyon faaliyetlerinin şehir hayatına kattığı anlam ve önem üzerinde durulmuş bu çerçevede belediye başkanları, akademisyenler, AVM ve Temapark yöneticileri bir araya gelmiştir.

Bu yıl ikinci kez düzenlenen konferans için özellikle üniversitelerin bağlantıya geçerek yoğun katılım göstermesi ve oturumlar sonunda tüm dinleyicilerden çok faydalı olduğu yönünde geri dönüşler alınması mutluluk vericidir.

 

Bu yıl ATRAX Gala Gecesi ve Shining Star Awarsd Ödül töreni yankı uyandırdı…

ATRAX Fuarı kapsamında organize edilen, içerisinde Crowne Plaza Florya, İstanbul Akvaryum ve Aqua Florya AVM’nin yer aldığı İstanbul Akvaryum Kompleksinin Gala Gecesi ve Ödül Töreni Sponsoru olduğu  “Shining Star Awards 2016 – Eğlence-Rekreasyon Ödülleri” töreni  2 Aralık 2016 akşamı Crowne Plaza Florya’da düzenlenen ATRAX Gala Gecesinde açıklandı.

Başarılı çalışmaları ödüllendirerek yeni projeleri teşvik etmek ve sektörde farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen “Shining Star Awards 2016 – Eğlence-Rekreasyon Ödülleri” ne Belediye Başkanları damga vurdu. Birçok belediye başkanının katılım gösterdiği gece oldukça renkliydi.

Türkiye’nin her yerinden fuarın yıldızları dahil 19 kategoride 137 adayın başvurduğu  yarışmada 25 ödül sahiplerini buldu. Ödül sahipleri, eğlence dünyasının profesyonel isimlerinden, akademisyenlerden ve dernek başkanlarından oluşan 12  jüri tarafından objektif bir şekilde belirlendi.

Anadolu Ateşinin de eşsiz danslarıyla katılım gösterdiği,  keman showların yer aldığı ve Crowne Plaza Florya’nın sıcak aynı zamanda profesyonel ev sahipliğinde gerçekleşen gece de tüm davetliler keyifli zamanlar geçirdi. Tüm misafirlerimizden geceye dair olumlu geri dönüşler ve teşekkürler almış olmaktan dolayı mutluyuz.

Önümüzdeki yıl da aynı heyecanı hep birlikte yaşamayı ümit ediyoruz.

 

 

SHINING STAR AWARDS 2016 – EĞLENCE VE REKREASYON ÖDÜLLERİ KAZANANLAR
En Başarılı Temalı Açık Alan Eğlence Merkezi“VIASEA TEMA PARK”  VIA MARİNA YAPIM YÖNETİM A.Ş
En Başarılı Temalı Kapalı Alan Eğlence Merkezi“VIASEA AKVARYUM” VIA MARİNA YAPIM YÖNETİM A.Ş
En Başarılı Lunapark Eğlence Merkezi“VIAPORT DAL LUNAPARK” DAL LUNAPARK
En Başarılı AVM Eğlence Alanı“VIAPORT MARİNA OUTLET SHOPPİNG” VIA MARİNA YAPIM YÖNETİM A.Ş
En Başarılı Belediye Parkı“OLİMPİYAT PARKI” ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
En Başarılı Müze ve Ören Yeri“OSMANİYE BELEDİYESİ KENT MÜZESİ” OSMANİYE BELEDİYESİ
En Başarılı Müze ve Ören Yeri “KAYSERİ LİSESİ MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ” KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
En Başarılı Temalı Konut Projesi“ANKARA GOLFKENT” TURYAP YAPI SAN. VE TİC A.Ş
Yıldızlı Proje“MELEN SU PARKI” DÜZCE BELEDİYESİ
Yıldızlı Proje“MACERA İZMİR”  İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
En Başarılı Yeni Ürün“ALPİNE COASTER” DAL LUNAPARK
En Başarılı Festival“2.ULUSLARARASI URLA ENGİNAR FESTİVALİ” URLA BELEDİYESİ
En Başarılı Festival“NİLÜFER MÜZİK FESTİVALİ 2016” NİLÜFER BELEDİYESİ
En Başarılı Festival“7.ALAÇATI OT FESTİVALİ” ÇEŞME BELEDİYESİ
Yılın Sporcu Şehri“KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ”
Yılın Sporcu Şehri“İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ”
Yılın Sporcu İlçesi“KAHRAMANKAZAN BELEDİYESİ”
Yılın Spor Etkinliği“BURSA BÜYÜKŞEHİR OKUL SPOR ETKİNLİKLERİ” BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Yılın Spor Etkinliği“MERSİN ORYANTİRİNG TARİH SAFARİSİ LİGİ”MERSİN ÜNİVERSİTESİ -TÜRKİYE ORYANTİRİNG FEDERASYONU-MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ -TRT
Yılın Spor Etkinliği Jüri Özel Ödülü“ENGELSİZ YAŞAM VE SPOR OLİMPİYATLARI” ESENYURT BELEDİYESİ
Yılın Spor Etkinliği Jüri Özel Ödülü“İNEBOLU İSTİKLAL AÇIK DENİZ YÜZME YARIŞI” İNEBOLU BELEDİYESİ
Yılın Spor DestekçisiETİ SARI BİSİKLET PROJESİ” ETİ GIDA
Fuarın Yıldız Standı“CİNO SKATEPARK” CİNO SKATEPARK
Fuarın Yıldız Ürünü“SAİNT JEAN KATEDRALİ” MİNİATUREART

 

ATRAX 2016 İstatistikleri
Katılımcı Firma Sayısı: 180
Türkiye:
138
Uluslararası Firma: 
42
Katılımcı Ülke Sayısı:
23
Temsil Edilen Marka Sayısı:
389
Ziyaretçi Sayısı: 8260
Türkiye: 6420
Uluslararası Ziyaretçi: 1840
Ziyaretçi Ülke Sayısı: 41

 

Bölgelere göre yurtdışı ziyaretçi oranı

Ortadoğu: %35
Irak, İran, Lübnan, Ürdün, İsrail, Dubai, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan, Afganistan, Kuveyt, Yemen

Orta Asya: % 25
Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan

Avrupa: %19
İtalya, İspanya, Bulgaristan, Yunanistan, İsviçre, Fransa, Almanya, Belçika, Ukrayna, Bosna Hersek

Afrika: %15
Cezayir, Fas, Libya, Tunus, Mısır, Güney Afrika, Nijerya

Diğer: %6
İngiltere,  Çin, Yeni Zelenda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Tayvan

 

Meslek gruplarına göre ziyaretçi oranı
Eğlence Sektörü mensubu:   %47
Üretici, satıcı, işletmeci, organizasyon firması, aile eğlence merkezi, spor merkezi v.b.Diğer özel sektör:  %27
Turizm – otel, yatırım, inşaat, makine, alışveriş merkezi, şehir planlamacı, mimar, yatırımcı, proje yapım v.b.Kurum-kuruluş:  %23
Resmi kurum, belediye.Diğer %3
Meslek belirtmemiş, basın, akademisyen, öğrenci, hobi olarak ilgilenenler v.b

Memnuniyet Anketleri

ATRAX 2015 Fuarının katılımcıları açısından değerlendirmelerini tespit etmek amacıyla yaptığımız anketlerin sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Anketler sonucunda fuarın büyük bir memnuniyet ve başarı ile değerlendirilmesinden dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Genel memnuniyetGelecek sene katılımFuarın beklentileri karşılama düzeyi
     Katılacağım:175 firma
     Memnunum:178 firma     Katılmayacağım:2 firma     Beklentilerimi karşıladı:178 firma
     Memnun Değilim:2 firma     Kararsızım:3 firma     Karşılamadı:2 firma

 

Fuardan nasıl faydalandınız?
Satış bağlantıları yaptım %98İyi bir tanıtım oldu %95
Yurtdışı bağlantıları yaptım % 75Acente Bayi bağlantısı yaptım %65
Katılımcı firmalardan bağlantı sağladım %55Diğer % 52