Bahattin YÜCEL
TURAD (Turizm Araştırmaları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı

1949 yılında Aydın, Nazilli’de doğdu.Orta öğretimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Konya Ereğli ve Kayseri Liselerindeki öğreniminin ardından bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etti.1975 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu.Uzun yıllar boyunca turizm sektöründe çalıştı.

Esin Turizm (1975) ve Ekin Turizm’in (1982) kuruculuğunu yaptı.

Üstlendiği görevler: TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) Başkalığı, TBMM milletvekilliği (1991-1999), T.C. Turizm Bakanlığı (1996-1997)
Halen TURAD (Turizm Araştırmaları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.
Almanca ve İngilizce biliyor. Evli ve 2 çocuk babası.

Bülent GÜRBÜZ
REKÇAD (Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneği) Kurucu Başkanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Rekreasyon Anabilim Dalında Doktora eğitimini tamamladı. ABD’de North Carolina State Üniversitesi’nde Park, Rekreasyon ve Turizm Yönetimi Bölümünde Misafir Öğretim Üyesi ve Araştırmacı olarak görev yaptı.Başkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde Rekreasyon Bölümlerinde rekreasyon alanı ile ilgili akademik düzeyde dersler verdi. Rekreasyon ile ilgili birçok uluslararası kongre ve dergilerde bilimsel araştırmalar sundu, kongrelerde birçok defa en iyi araştırma ödüllerini kazandı ve kongre bilimsel kurullarında görev yaptı. Rekreasyon ve Kentlileşme ve Spor Hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi isimli kitapları bulunmaktadır.Pek çok farklı disiplinden (Spor Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi, Orman Fakültesi) akademisyenlerin bir araya gelerek kurdukları Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneğinin (REKÇAD) kurucu üyesi ve başkanıdır. Halen Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Dekan Yardımcılığı ve Rekreasyon Bölüm Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Dilek Gamze ÇAPANOĞLU
İstanbul Akvaryum Müdürü

İstanbul Üniversitesinden mezun olduktan sonra 2008 yılında İstanbul Akvaryum Turizm Ticaret Ltd. Şti. bünyesinde hayata geçirilen kompleksin ilk tesis olan İstanbul Akvaryum projesine inşaat aşamasında katıldı.

Türkiye de alanında ilk olan akvaryum kültürünün pazarda tutunması için yurtdışı Pazar araştırması, yurtiçi pazarına entegre konulu projede rol aldı.

Akvaryum tesisinin inşai, mimari ve temalandırma süreçleriyle birlikte tesisin işletmeye alınması sürecinde de canlı koleksiyonunu oluşturma yurtiçi-yurtdışı kaynakları kullanma , işletme –yönetim-organizasyon zincirinin kurulması gibi bir çok çalışmada aktif rol aldı.

2012 yılında akvaryum genel koordinatörlüğü görevine getirilen Çapanoğlu,  akvaryum genel yönetimi ile birlikte kurumsal iletişim, satış-pazarlama, stratejik planlama, iş geliştirme süreçlerinde idari Yönetimi üstlendi.

Görevi boyunca birçok sosyal sorumluluk projesine ve etkinlik organizasyonlarına imza attı.

İstanbul Akvaryum yönetiminin yanı sıra uluslararası sergi ve etkinlikleri de dönemsel olarak tesis bünyesine katarak İstanbul Akvaryum Bilim Merkezini oluşturdu.

2013 yılında Akvaryum Müdürü olarak görevinde ilerleyen Çapanoğlu, İstanbul Akvaryum Kompleksi projesinin (Aqua Florya  Avm, Crowne Plaza Istanbul – Florya Otel) tamamlanmasıyla birlikte 2015 yılından itibaren icra kurulu üyeliğine getirilmiştir. Halen akvaryum müdürü görevini, icra kurulu üyeliği ile birlikte aktif olarak yürütmektedir.

Emre GEZGİN
Vispo Travel Seyahat Acentası Sahibi ve Araştırmacısı

1970’de İzmir’de doğdu. Önce İzmir Saint Joseph ve sonrasında İzmir Tevfik Fikret Lisesi’nden mezun olduktan sonra ülke tanıtımında aktif bir rol almak amacıyla 1989’da Turizm Bakanlığının açtığı Profesyonel Turist Rehberliği sınavını kazanarak Ülkesel Turist Rehberliği kokartına sahip oldu. 1995 yılında 9 Eylül İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun olana kadar yaz sezonunda Fransızca ülkesel rehberlik mesleğini gerçekleştirdi.1996 Yılında Fransa’da Lille İşletme Yönetimi Enstitüsü’nde Satış ve Pazarlama’ya dayalı Master Formasyonunu tamamladı. 2000 ile 2004 yılları arasında Paris Groupe Teker (Pacha Tours – Rev’ Vacances – Eden) tur operatöründe sırasıyla Grup departmanı satış temsilciliği – Grup Departmanı Audit Proje Sorumlusu ve BtoC e-tourism departmanı kurucusu ve Satış Müdürü görevlerinde bulundu. 2004-2006 Paris’de acentalar zincirinin BtoBtoC e-tourism Proje Sorumluluğu görevinde bulundu.2007 yılında İzmir Vispo travel A grubu seyahat acentasını kurdu ve halen genel müdürlüğü görevini yürütmekte, 9 Eylül Üniversitesi Turizm Fakültesi Bölümü’nde E-Turizm ve Cruise Turizmi konularında fırsat buldukça uzman konuşmacı, TRT Turizm ve Belgesel Kanalı’nda Engelli Turizmi, E-Turizm, Cruise Turizmi, Tematik Parkların Turizme Etkisi, İzmir’de Alternatif Turizm Açılımları, Golf Turizmi konularında konuk konuşmacı olarak paylaşımlarda bulunmaktadır. 2010 – 2013 Skal İnternational İzmir (Uluslararası Turizm Derneği) Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur.

Fırat KASAPOĞLU
TESDER (Türkiye Etkinlik ve Eğlence Sektörü Derneği) Kurucu Başkanı

Fırat Kasapoğlu etkinlik ve eğlence sektöründeki 32 yıllık tecrübesi ile büyük ölçekli pek çok yerli ve yabancı projenin yaratım ve yönetimini gerçekleştirmiştir.Boğaziçi Üniversitesi Elektronik ve ardından University of New Orleans Communications and Productions okuyan Kasapoğlu, 1983-1996 yılları arasında IKSV’de (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) Production Manager olarak görev yapmıştır.TESDER (Etkinlik ve Eğlence Sektörü Derneği Türkiye) Kurucu Başkanı, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Meclis Üyesi ve YEKON (Yaratıcı Endüstriler Konseyi) Başkanı olan Fırat Kasapoğlu 2004 yılından beri faaliyet gösteren THEPARTNERS’ın da sahibidir.

Hüseyin Hilmi MUTUŞ
Smart Play Eğlence Hizmetleri Genel Müdürü
Hüseyin Mutuş 1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun olup işletme yüksek lisans çalışmaları için yurtdışına gitti.Mezuniyetinin ardından 12 yıl New York’ta çalıştı ve The Child’s World isimli firmayı kurarak çocuk, eğlence ve gelişim sektörüne adım attı.1997 yılında Türkiye’ye dönerek Edutainment konusunda ilklerden olan Smart Play’i kurdu.Mutuş çeşitli illerde yılda bir milyonkişiye hizmet veren Smart Play’in yöneticiliğini sürdürmektedir.
Levent BALOĞLU
BALO Yönetim Kurulu Başkanı

İş hayatına 1983 yılında bankacılık & finans sektöründe başlayan Baloğlu, 1991 yılında girişimci olarak turizm ve eğlence sektöründe kendi işini kurdu; 1998 yılında ise otel yatırımına ortak oldu. Bu dönemlerde, GETOB’da (Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeler Birliği) yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı, Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Odalar ve Borsalar Birliği Konsey üyeliğinde bulundu.2004 yılında oyun ve eğlence sektörüne adım atarak BALO firmasını, ve BALO altında konumlanan FunLab Eğlence Dünyası markasını yarattı. BALO, dünyanın önde gelen oyun makinası üreticilerinin temsilciliklerini üstlenirken özellikle turizm tesisleri ve AVM’lerde çocuk eğlence merkezleri tasarlayarak katma değer yaratmaya devam ederken, FunLab Eğlence Dünyası, İstanbul, Bursa ve Eskişehir’de 5 şube, toplam 30.000 m2’de büyük-küçük herkese kesintisiz eğlence sunmaktadır.Baloğlu, SKAL üyesidir, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Murat GENCER
PAYD (Profesyonel Animasyon Yöneticileri Derneği) Başkanı

1971 Doğumlu, Trakya Üniversitesi Grafik Bölümünden mezundur. Turban tatil köylerinde 1988 yaz tatilinde başlamış olduğu turizm hayatına mezun olduktan sonra Akdeniz’in nadide tesislerinde animasyon departmanlarında animatör görevinde devam etmiştir.1997 yılı itibariyle animasyon departmanlarında sırasıyla spor şefi, animasyon şefi ve eğlence müdürü pozisyonlarında görev amıştır.
Kaliteli ve seviyeli animasyon ekibi, misafir memnuniyeti odaklı bir eğlence anlayışı ona Türkiye’nin nadide tesislerinde büyük ekipler ile çalışma fırsatı vermiştir.Mesleğe olan saygısı, mesleki gelişime verdiği değer sebebiyle 2007 yılında PAYD-Profesyonel Animasyon Yöneticileri Derneği’nin kuruluşunda etkin rol oynamıştır.

2008 yılı sektördeki ihtiyaçtan dolayı yüksek katılımlı ve Türkiye’nin ilk turizm-eğlence fuarına öncülük etmiştir. Kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve tesisler ile işbirliği yaparak bir çok kararın alınmasında dernek adına önemli görevler üstlenmiştir.

Aktif animasyon görevinin son on senesinde çalıştığı Barut Hotels Lara tesisindende eğlence müdürü pozisyonuyla sonlandırmış ve aile şirketi olan otellere özel dijital marketing çözümleri firmasına dahil olmuştur.

Ayrıca otellerde çocuklara özel profesyonel gösteriler sunan bir firmanın ortağıdır. Halen PAYD başkanlığına devam etmekte olan Murat Gencer çok iyi derecede Almanca ve İngilizce, az derecede Rusça bilmektedir.

Nergis ASLAN
Tureks Uluslararası Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü

Türkiye ve çevre ülkelerin eğlence sektöründeki tek ihtisas fuarı ATRAX ‘ın organizatörü Tureks Uluslararası Fuarcılık kurucu ortağıdır. Tüm Dünya’da eğlence ve rekreasyon sektörü ile ilgili edindiği bilgi ve tecrübe ile Türkiye’de sektörün ilk kez bir araya gelmesini sağlamıştır. ATRAX Fuarı ile birlikte Shining Star Awards-Eğlence Ödülleri yarışması ve Atraxion Magazine yayın organıyla Türkiye’de sektörün gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.Aynı zamanda Türkiye’de daha önce yapılmamış eğlence ve rekreasyon alanlarına yönelik detaylı bir sektörel analiz ve istatistik çalışmasını yürütmektedir. Sektörün gelişimini yakından takip etmek amacıyla tüm Dünyayı kapsayan seyahatlerine devam etmektedir.Nergis Aslan Hacettepe Üniversitesi sosyoloji lisans diploması sahibidir.

Şöhret PAKİŞ
Polin Waterpark Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü

Şöhret Pakiş, 1977 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede lisans üstü eğitimini almaya devam etti.İlk iş deneyimi ilaç sektöründe oldu. Pfizer İlaçları’nda İnsan Kaynakları Departmanı’nda yaklaşık 3 yıl Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.Daha sonra 2003 yılında Polin ekibine katıldı. 2003 yılından Ekim 2013’e kadar Polin’de Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. 2013 yılı Ekim ayından itibaren de Polin’de Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.Şöhret Pakiş 2014 yılından beri IAAPA Komite üyesidir.

Ümit KESİM
Yrd. Doç. Dr. / Rekreasyon Araştırmaları Derneği Üyesi

ABD’de; Indiana Üniversitesi’nde futbol ve voleybol baş antrenörlüğü, gençlik merkezlerinde spor direktörlüğü, engelliler lisesinde beden eğitimi öğretmenliği, çeşitli spor kamplarında spor direktörlüğü görevlerinde bulundu.Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Koç Üniversitesi ve Marmara Üniversitelerinde akademisyen ve yönetici olarak görev yaptı. Galatasaray Spor Kulübü ve Enka Spor Kulüplerinde Spor Direktörlüğü görevlerinde bulundu. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu, Avrupa Konseyi Spor Araştırma Komisyonu Türkiye Temsilciliği ile atletizm, güreş Üniversiteler Spor Federasyonu ve Herkes İçin Spor Federasyonlarında Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu.Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Danışma Kurulu, Galatasaray Spor Kulübü, Enka Spor Kulübü ve Rekreasyon Araştırmaları Derneği üyesidir. Spor Bilimleri Derneği’nin ise kurucu üyesidir.
Halen Marmara, Bilgi, Bahçeşehir ve Gedik Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Kadir KARA
Osmaniye Belediyesi Belediye Başkanı

Osmaniye merkez Sakarcalık köyü nüfusuna kayıtlı olup 14 Mart 1961 doğumludur.Çukurova Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nden 1983 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun olmuştur. Eğirdir’de yedek subay öğrenciliğinden sonra, 179. Dönem Piyade Komando Yedek Subay olarak Sarıkamış’ta askerlik hizmetini tamamlamıştır.1986’da Aksaray Belediyesinde 657 sayılı DMK’na tabi olarak İnşaat Mühendisi kadrosunda göreve başlamıştır. 1987-1989 yılları arasında Aksaray Belediyesi İmar Müdürü olarak görev yapmıştır.
1989’da Kayseri Kocasinan Belediyesine naklen geçiş yaparak 1989-1994 yılları arasında Kocasinan Belediyesi’nde İmar ve Fen Müdürlükleri görevlerinde bulundu. 1994’te Osmaniye Merkez Belediyesi’ne naklen geçiş yaparak, 1994-2001 tarihleri arasında Osmaniye Belediyesi’nde imar müdürü kadrosunda görev yaptı.1999 yılında yapılan seçimler öncesinde 11.01.1999 tarihinde MHP’den belediye başkan aday adayı olmak üzere görevimden istifa etti. Yapılan delege seçimleri sonrasında adaylığı gerçekleşmeyince Osmaniye belediyesindeki görevine tekrar döndü. Görevde yükselme sınavları neticesinde başarılı olarak 2001’de, 1. dereceli başkan yardımcısı kadrosuna atandı. 2001-2008 yılları arasında DMK’na tabi olarak 7 yıl fiilen başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Bu süre içerinde Belediyedeki görevi dışında bazı sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliklerinin yanı sıra 2000-2008 yılları arasında Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) il başkanlığı görevini yürütmüştür.

Belediye Başkanlığı döneminde birçok dernek ve yayın organı tarafından yılın belediye başkanı seçilen Başkan Kadir Kara 2009-2014 yılları arasında iki dönem Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyeliği görevinde bulunmuştur.

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, Osmaniye Belediye Seçimleri tarihinde ilk defa üst üste ikinci kez belediye başkanı seçilen Kadir KARA evli ve 2’si kız 1’i erkek olmak üzere 3 çocuk babasıdır.

Kemal ARSLAN

1976 Adana doğumlu AİBÜ turizm Otelcilik mezunu olan Kemal Arslan Alışveriş merkezi sektörüne Metro Grup Gaziantep M1 ile başlamış olup, ICSC-CSM akreditasyonuna sahiptir. Sırasıyla Romanya, Moldova ve Azerbaycan da devam etmiş ve Vialand AVM sonrası Galleria avmde iş hayatına devam etmektedir. Evli 1 çocuk babasıdır.

Onur Ehliz
Yatırım ve İnşaat Direktörü, CarrefourSA
Onur Ehliz, Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1993 yılında mezun olmuş 1995 yılında ise Glamorgan Üniversitesi’nde MBA’ini tamamlamıştır. Profesyonel hayatına 1997 yılında Sabancı Holding’de uzman olarak başlamıştır. Teknosa’ya 2005 yılında İnşaat Şefi olarak katılan Onur Ehliz, 2007 yılında İnşaat ve Tasarım Müdürü olarak atanmıştır. 2013 Ağustos ayından itibaren CarrefourSA’da İnşaat ve Tasarım Direktörü olarak göreve başlayan Ehliz, 1 Ocak 2014’den itibaren CarrefourSA Yatırım ve İnşaat Direktörü olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.
Ali GÜRAK

Ali Gürak 1968 yılında İstanbul’da doğdu. Orta Öğrenim ve Liseyi St. Joseph Lisesi’nde tamamladıktan sonra yurt dışına giderek üniversitede İşletme eğitimi aldı. Uzun yıllar turizmcilik yaptıktan sonra etkinlik yönetimine başladı ve son 25 yıldır çocuk ve genç etkinlikleri hayata geçirdi. Gerçekleştirdiği projelerle çalıştığı markalara ulusal ve uluslararası platformlarda pek çok ödüller kazandırdı ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Son 6 yıldır AVM Etkinliklerine ağırlık veren AG Event’in sahibi olan Ali Gürak, Kids Marketing konusunda Marketing Türkiye dergisinde düzenli olarak köşe yazıları yazmaktadır.

Doç. Dr. Kerem Yıldırım ŞİMŞEK
Anadolu Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Rekreasyon Bölüm Başkanı

Doç. Dr. Kerem Yıldırım ŞİMŞEK 1977’de Samsunda doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Samsun’da tamamlamıştır. Lisans ve lisans üstü eğitimini Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Sosyo-kültürel, sportif, sağlık ve sanatsal etkinlik üretimi ve yönetimi, rekreatif proje üretimi ve yönetimi, rekreasyon işletmeciliği, ticari rekreasyon, park rekreasyonu, sanayi rekreasyonu, rekreasyonel pazarlama, rekreatif girişimcilik ve rekreasyonel istihdam gibi bir çok alanda akademik çalışmalar ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca, ekstrem sporlar, sosyal danslar, modern dans, artistic cimnastik, akrobatik cimnastik, kite surf, snow kite, snowboard, kayak ve Amerikan Futbolu gibi bir çok spor branşı ile ilgilenmektedir. Halen Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Rekreasyon Bölüm Başkanı olarak görek yapmaktadır.