ATRAX bu yıl heyecan vericiydi…

Türkiye’de her geçen gün eğlence sektörü artan bir hızda büyüyor. Belediyeler başta olmak üzere alışveriş merkezleri, oteller, toplu konut firmaları ve yatırımcılar giderek artan  sayıda yeni ve kapsamlı projelerini hayata geçiriyor.

Türkiye hem kendi potansiyeli hem de uluslararası arenada stratejik konumuna bağlı olarak Ortadoğu, Afrika ve  Asya’da ki hedef pazarların bağlantı noktasında bulunmasıyla, bölgenin eğlence endüstrisi merkezi olmaya devam ediyor.

ATRAX coğrafi avantajı ve bu yıl yaptığı kapsamlı çalışmalarla oldukça başarılı bir sonuç elde etti. Bu yıl bir çok yenilik vardı. Alım heyeti programı, destek alınan bir çok kurum ve kuruluş, online business to business sistem, konferans ve güçlü sponsorlar bu yeniliklerin başlıcaları olarak söylenebilir.

Ekonomi Bakanlığının, Turizm ve Kültür Bakanlığının, Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin, REKÇAD, TESDER, YEPUD gibi sektör derneklerinin ve Turizm Derneklerinin desteğini alan ATRAX, yurtiçi ve yurtdışında etkili bir tanıtım ve duyuru ile daha fazla sayıda sektör profesyonelini fuarda ağırladı. ATRAX 2015, geçen yıla göre %15 büyüme göstererek 33 ülkeden 198 kuruluşun en yeni ürün ve hizmetlerini 8.957 profesyonel ziyaretçisi ile buluşturdu. Bu rakamlarla birlikte bizi en çok mutlu eden ise fuar boyunca konuştuğumuz tüm katılımcılarımızın memnuniyetlerini dile getirmesi ve fuar sonrası teşekkür mailleri almamız oldu.

ATRAX sunduğu ticaret platformunun yanısıra bu yıl ilk kez fuar kapsamında sektörün gelişimine katkı sağlamak amacıyla konferans da düzenledi. Oldukça olumlu geri dönüşler alınan konferans ile ilgili  çalışmalarımıza önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.

Bu yıl 3. düzenlediğimiz Shining Star Awards-Eğlence Ödülleri yarışması da her geçen gün daha fazla ilgi görmeye devam ediyor.Gururla belirtmek istiyorumki  bu yıl  yarışmamıza çok değerli kurum ve kuruluşlar katıldı. Değerlendirme puanları birbirine çok yakındı.Bu durum jüri üyelerimizi  zorlasada sonuçta  gurur verici bir tablo ortaya çıktı.

Yarışmamıza fuarın yıldızları dahil 13 kategoriden toplam 103 kuruluş ödül için başvurdu. Sektör profesyonelleri ve akademisyenlerden oluşan 8 kişilik jüri,  puanlama yöntemi ile ödül alacak kuruluşları belirledi.  Shining Star Awards 2015  yarışmamıza; değerli ürün, hizmet ve tesisleri ile katılan tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

Sektördeki iletişim eksikliğini gidermek  amacıyla yola çıktığımız Atraxion Magazine Dergisi sadece fuar öncesi ve sonrasında basılmaya devam ederken bundan sonra  web portalı olarak sektördeki tüm gelişmeleri 7/24 online aktarmaya devam edecek. Türkiye’de eğlence ve rekreasyon sektörünün ilk ve tek yayın organı Atraxion Magazine portalı sektörün nabzını tutmaya sizden haberler vermeye ve size haberler vermeye devam edecek.

ATRAX olarak sektörü uluslararası düzeyde kucaklıyor, sektörün gelişimini yakından takip ediyor ve paydaşlarımıza  yeni fırsatlar yaratmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte de her yıl gelişme ve yeniliklerle karşınıza çıkmayı hedefliyoruz.

ATRAX Fuarı ve fuar kapsamında  Atraxion Magazine portalımızın/dergimizin, Shining Star Awards – Eğlence Ödülleri yarışmamızın tekrar düzenleyeceğimiz konferansımızın sektörün gelişimine önemli katkılar sağlamaya devam edeceğini  inanıyoruz.

1 – 3 Aralık’ta ATRAX 2016’te buluşmak üzere!

Teşekkürler,

Nergis Aslan / Genel Müdür
Tureks Uluslararası Fuarcılık

 

ATRAX, dördüncü yılında tüm katılımcılarından tam puan aldı…

Türkiye ve yakın coğrafyanın tek Uluslararası Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Endüstrisi ve Hizmetleri Fuarı ATRAX,  dördüncü  yılında da büyük bir başarı kaydetti. 2015 yılına yoğun bir şekilde hazırlanan ATRAX tüm katılımcılarından tam puan aldı.

Ekonomi Bakanlığı alım heyeti programına alınan ATRAX; Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Rusya, Ukrayna, Ürdün, Saudi Arabistan, İran, Irak, Cezayir, Fas, Nijerya, Güney Afrika, Tunus, Kenya’da toplam 26 ticari müşavirliğimiz aracıyla tanıtım ve duyurularını gerçekleştirdi. Aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin desteğini alan ATRAX, bu sayede Türki Cumhuriyetlerinin ve Balkan Ülkerinin Belediye başkanlarına ulaşarak etkili tanıtımlar yapabildi. Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın duyuru desteği ile yine yurtiçi ve yurtdışında hedef ziyaretçi profiline ulaşabildi.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği online Business to Business (B2B) sistem ile ziyaretçilerinin fuar öncesi ilgi alanlarını oluşturan firmalardan randevu alarak, görüşme takvimlerini planlamalarını ve daha çok firma ile görüşmelerini bu sayede de fuardan daha fazla verim alabilmelerini sağladı.

Sektörün önemli dernekleri TESDER (Türkiye Eğlence ve Etkinlik Sektörü Derneği), YEPUD (Yaratıcı Etkinlikle Planlama ve Uygulama Derneği) ve REKÇAD (Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneği) ile yaptığı işbirliği ile sektörün gelişimine katkı sağlarken daha fazla sektör profesyoneline ulaştı.

Fuar kapsamında düzenlediği konferans ve yarışmada bu yıl Türkiye pazarında daha fazla farkındalık oluşturarak sektörün daha hızlı gelişimine önemli katkılar sağladı.

Tüm bu çalışmalar neticesinde ATRAX, geçen yıla göre  %15 büyüme göstererek 33 farklı ülkeden 198 katılımcının 397 marka ürününü, 61 ülkeden 8.957 yerli ve yabancı profesyonel ziyaretçi ile buluşturdu.

 

 

ATRAX’da, bu yıl daha fazla iş bağlantısı yapıldı…

Önemli bir “İş ve Ticaret Platformu” sunan ATRAX,  dünyanın önde gelen eğlence tesisi yatırımcılarını, çok sayıda belediye başkanını, oyun ve ekipman üreticilerini, turistik işletme sahiplerini, belediye yöneticilerini ve AVM yöneticilerini çatısı altında bir araya getirdi. Katılımcılar beklentilerinin çok üstünde iş bağlantıları sağladıklarını ve çok memnun kaldıklarını dile getirdiler.

Özellikle Türkiye’de belediyelerin giderek daha fazla eğlence ve rekreasyon projelerini hayata geçirmesi sektöre olan ilgiyi daha da arttırdı. Bunun sonucu olarak ATRAX bu yıl Türkiye’nin her yerinden daha fazla sayıda belediye başkanını ağırladı.

Sergilenen kent mobilyaları, softplay çocuk oyun grupları, etkinlik hizmet ve ekipmanları, mekanik oyuncak ve simülasyon ürünlerinde bir çok iş bağlantısı yapan firmalar, fuar sonrası uzun ve titiz bir projelendirme dönemine gireceklerini bildirdiler.  Toplamda milyon Euro luk iş bağlantıları gerçekleştiği yapılan anketler sonucu belirlendi.

 

ATRAX kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen konferans yoğun ilgi gördü…

Polin Waterparks ve Vialand’ın sponsor olduğu “ATRAKSİYON VE REKREASYON ENDÜSTRİSİ DEV BİR SEKTÖRE DÖNÜŞÜYOR” konulu konferans iki gün boyunca katılımcı ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

İhtiyaçlara bağlı olarak giderek daha hızlı gelişim gösteren Eğlence ve Rekreasyon  endüstrisinin ekonomik, sosyal, kültürel, turizm ve eğitim açısından katkılarıda aynı doğrultuda artış göstermeye devam etmektedir.

Bu çerçeve de Eğlence ve Rekreasyon  endüstrisinin ürün ve  hizmet sunduğu geniş yelpazede bütünsel olarak değerlendirilmesini sağlamak amacıyla üretici, devlet, akademik kurumlar, dernek,birlik,  turizm acentaları, ürün ve hizmet alıcıları (belediye, otel vb.) konferans kapsamında bir araya geldi. Panel çerçevesinde Eğlence ve Rekreasyon alanlarının önemi, sektörün şu anki durum analizi, geleceği, beklenti ve ihtiyaçları, dünya standartlarına ulaşması için yapılması gerekenler konunun uzmanları tarafından paylaşıldı.

 

Türkiye’nin Eğlence Ödülleri  ATRAX Gala Yemeğinde sahiplerini buldu…

ATRAX Fuarı kapsamında düzenlenen “Shining Star Awards 2015 – Eğlence Ödülleri Töreni” 4 Aralık 2015 akşamı Wow Hotel’de düzenlenen ATRAX Gala Gecesinde açıklandı.

Başarılı çalışmaları ödüllendirerek yeni projeleri teşvik etmek ve sektörde farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen “Shining Star Awards 2015 – Eğlence Ödülleri” renkli görüntülere sahne oldu.

Türkiye’nin her yerinden fuarın yıldızları dahil 13 kategoride 103 adayın başvurduğu  yarışmada 16 ödül sahiplerini buldu. Ödül sahipleri, eğlence dünyasının profesyonel isimlerinden ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından objektif bir şekilde belirlendi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 3 farklı kategoride aldığı ödüller Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in bizzat katılımıyla kendisine takdim edildi.

ATRAX Fuarı’nın katılımcılarının yanısıra eğlence ödülleri yarışmasına başvuruda bulunan konuklar ve sektörün değerli isimlerinin davetli olduğu gecede ödül sahipleri, özel projeler gerçekleştirmeye devam edeceklerini açıkladılar.

 

SHINING STAR AWARDS 2015 – EĞLENCE ÖDÜLLERİ KAZANANLAR

En Başarılı Temalı Açık Alan Eğlence Merkezi PODYUMPARK – D.A.D. TURİZM İŞLETMECİLİK TİC. LTD. ŞTİ.
En Başarılı Temalı Kapalı Alan Eğlence Merkezi İSTANBUL AKVARYUM
En Başarılı Belediye Parkı SAZOVA BİLİM KÜLTÜR VE SANAT PARKI – ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
En Başarılı Avm Eğlence Alanı VIAPORT MARINA – VIA GYO
En Başarılı Müze ve Ören Yeri YILMAZ BÜYÜKERŞEN BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ – ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
En Başarılı Müze ve Ören Yeri ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ – T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
Yıldızlı Proje ÇAYDERESİ REKREASYON ALANI PROJESİ – BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Yıldızlı Proje MASAL PARKI – OSMANİYE BELEDİYESİ
En Başarılı Yeni Ürün PLAYMOTION F1 REPLICAR – FULL BODY – AMEGA TEKNOLOJİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
En Başarılı Festival BÜYÜKÇEKMECE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ – BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ
En Başarılı Festival ULUSLARARASI ESKİŞEHİR ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FES. – ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BEL.
En Başarılı Etkinlik LEGOLAND DİSCOVERY CENTER – İSTANBUL SUALTI DÜNYASI A.Ş.
Yılın Girişimcisi VIASEA TEMA PARK – COŞKUN BAYRAKTAR – VIA GYO
Fuarın Yıldız Standı OUTDOOR FACTORY – AÇIKHAVA FABRİKASI
Fuarın Yıldız Ürünü SKYLER – DOF ROBOTICS
Juri Özel Ödülü KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ


ATRAX 2015 İstatistikleri

Katılımcı Firma Sayısı: 198
Türkiye:
138
Uluslararası Firma: 
60
Katılımcı Ülke Sayısı:
33
Temsil Edilen Marka Sayısı:
397
Ziyaretçi Sayısı: 8957
Türkiye: 6881
Uluslararası Ziyaretçi: 2076
Ziyaretçi Ülke Sayısı: 61

 

Bölgelere göre yurtdışı ziyaretçi oranı
Ortadoğu: %30
Irak, İran, Lübnan, Ürdün, İsrail, Dubai, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan, Umman, Afganistan, Kuveyt, Yemen,
Orta Asya: % 23
Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan
Avrupa: %21
İtalya, İspanya, Bulgaristan, Polonya, Yunanistan, Sırbistan, İsviçre, Fransa,Almanya, İtalya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Macaristan, Belarus, Slovakya, Ukrayna,  İsveç, Bosna Hersek, Romanya, Makedonya, Hırvatistan
Afrika: %16
Cezayir, Fas, Libya, Tunus, Mısır, Sudan, Güney Afrika, Nijerya, Kenya
Diğer: %10
İngiltere,  Amerika Birleşik Devletleri,   Çin, Hindistan, Pakistan, Avustralya, Kanada, Bangladeş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Taiwan

 

Meslek gruplarına göre ziyaretçi oranı
Eğlence Sektörü mensubu:   %48
Üretici, satıcı, işletmeci, organizasyon firması, aile eğlence merkezi, spor merkezi v.b.
Diğer özel sektör:  %29
Turizm – otel, yatırım, inşaat, makine, alışveriş merkezi, şehir planlamacı, mimar, yatırımcı, proje yapım v.b.
Kurum-kuruluş:  %20
Resmi kurum, belediye.
Diğer %3
Meslek belirtmemiş, basın, akademisyen, öğrenci, hobi olarak ilgilenenler v.b

 

Memnuniyet Anketleri

ATRAX 2015 Fuarının katılımcıları açısından değerlendirmelerini tespit etmek amacıyla yaptığımız anketlerin sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Anketler sonucunda fuarın büyük bir memnuniyet ve başarı ile değerlendirilmesinden dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Genel memnuniyet

Memnunum 197 firma
Memnun Değilim 1 firma

Gelecek sene katılım

Katılacağım 194 firma
Katılmayacağım 1 firma
Kararsızım 3 firma

Fuarın beklentileri karşılama düzeyi

Beklentilerimi karşıladı 197 firma
Karşılamadı  1 firma

 

 

Fuardan nasıl faydalandınız?

Satış bağlantıları yaptım %100
İyi bir tanıtım oldu %95
Yurtdışı bağlantıları yaptım % 85
Acente Bayi bağlantısı yaptım %75
Katılımcı firmalardan bağlantı sağladım %50
Diğer % 53